8.8517
10.3717
12.1105

...
Güvenlik

Menbiç’te SDG, Arap protestoculara ateş açtı: 8 ölü

Omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denetimindeki Menbiç kentinde SDG’nin Arap protestoculara ateş açması sonucunda en az 8 kişinin yaşamını kaybettiği ve çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.

Omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denetimindeki Menbiç kentinde SDG’nin Arap protestoculara ateş açması sonucunda en az 8 kişinin yaşamını kaybettiği ve çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Menbiç etrafında protestolar hafta başında bir kişinin Arap kabilelerin SDG denetimine karşı yapmış olduğu aksiyonda öldürülmesinin akabinde şiddetlendi. Salı günü Arap protestocular Menbiç’in kontrol noktalarına yürüdü. Kentin 5 yıl evvel SDG denetimine alınmasından bu yana en kanlı günlerden biri yaşandı. 

SDG güvenlik güçleri protestoculara ateş açtı. 8 şahıs yaşamını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu aktarıldı. Reuters’ın aktardığına göre nüfusunun çoğunluğu Arap olan şehirdeki vatandaş ve kabile liderleri gençlere askerliğin zorunlu tutulmasından ve tepe rollerdeki ayrımcılıktan rahatsız olduklarını belirtti. SDG yetkilileri şehirde geceleri sokağa çıkma yasağı duyuru ederken birçok esnafın greve gitmeye hazırlandığı belirtildi.