Elektrikli arabalar, artık teknolojik anlamda da oldukça gelişmiş durumdalar. Üstelik bu durum katlanarak da artıyor. Bunun bir örneği, Tesla'nın yakın zamanda duyurusunu gerçekleştirdiği Model S Plaid. Tesla'nın yeni otomobili 2 saniyenin altında bir sürede 0'dan 100 km/s hıza çıkmasına karşın, en çok günümüzün donanım gereksinimleri en bol oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077'yi oynatabiliyor. Yani Tesla gibi üreticiler otomobillere aynı zamanda çok güçlü sistemler kuruyor. 

Bu da otomobillerle kripto para madenciliği yapabilme ihtimalini doğuyor. Kanadalı Daymak şirketi ise bu ihtimali, hedef edinmiş durumda. Daymak, Spiritus adlı elektrikli otomobili geçtiğimiz ay duyurdu. Otomobil, otonom ve elektrikli bir altyapıya sahip olması ile öne çıkıyordu. Hatta şirketin ön siparişleri 350 milyon doları aştı. Bu ilginin belki de en büyük sebebi otomobilin kripto para madenciliği yapabiliyor olmasıydı. 2023'te piyasaya sürülecek olan Spiritus, okuduğunuz üzere kripto para madenciliği yapabilen, yani park halindeyken size para kazandırabilen bir otomobil. 

Daymak amacına uygun olarak, Doge, Ethereum ve Cardano ile de ödeme seçenekleri sunuyor. Böylece hem sizi A noktasından B noktasına götürecek hem de kripto para madenciliği yapacak otomobil için ön sipariş verebiliyorsunuz. Daymak'ın CEO'su Aldo Baoicchi ise kriptonun geleceğinden bir hayli umutlu. Yönetici yapmış olduğu açıklamada, Spiritus piyasaya sürüldüğünde bir blok zinciri devriminin ortasında olacağız dedi. Baoicchi, "Herkes kriptoyla ödeme yapacak ve biz bu arabaları bunu göz önünde bulundurarak inşa ediyoruz." ifadelerini kullandı.