Çin’in Henan eyaletinde yer alan Zhengzhou kentinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde can kaybının 25’e yükseldiği bildirilirken, 7 kişinin kayıp olduğu aktarıldı. Çin basınında yer alan haberlerde, kentteki metro tüneline su basması sonucu 12 kişinin yaşamını kaybettiğini ve 500’den çok kişinin kurtarıldığını belirtildi. Haberlerde ayrıca, Zhengzhou gibi Sarı Nehir kıyısında bulunan Gongyi şehrinde de seller sebebi ile 4 kişinin yaşamını kaybettiği ifade edildi. 

Zhengzhou da anne ve 2 çocuğu şiddetli yağış ve seller sebebi ile oluşan derin bir çamur çukurunda mahsur kalmasının ardından çevredekilerin yardımı ile ölümden döndü. Anne ve çocukların kurtarıldığı anlar çevrede bulunanlar tarafından anbean kaydedildi. Kentte bulunan anaokulada şiddetli yağış ve seller sebebi ile sular altında kalırken, okulda bulunan 150’den çok çocuk ve öğretmenler 10 itfaiyeci tarafından kurtarıldı. 

Zhengzhou Meteoroloji Bürosu tarafından yapılan açıklamada, kentteki 3 günlük yağışın bin senede bir görülen bir seviyeye ulaştığı aktarıldı. Cumartesi gününden Salı gününe Zhengzhou ya 617,1 milimetre yağmur yağdığı ifade edilerek, bunun neredeyse şehrin yıllık ortalama 640,8 milimetre olan yağış oranına eşdeğer olduğuna dikkat çekildi. Önümüzdeki 3 gün boyunca Henan genelinde daha çok yağış olacağı konusunda vatandaşlara uyarı yapıldı.